אודותינו

חופשי! – איך נולד הרעיון?

בתחילה היה פנסיון לכלבים, שנועד בעצם לאפשר לי לשבת לכתוב ספר. התפרנסתי מכתיבה וחיפשתי משהו שיאפשר לי להתפרנס מבלי לכלות את כושר הכתיבה המצומצם שלי. פנסיון לכלבים נשמע נהדר – פעם ביום אוכל ומים… ושאר היום לפני לשבת לכתוב.

אבל כל מעשה פרנסה הופך בסופו של דבר לעבודה. ופנסיון בכלל, נראה יותר ויותר בלגן עבורי . כלבים מכל הגילים, הסוגים, השריטות ו… הבעלים, כמובן. חיפשתי משהו יותר רגוע.

 ואז הגיעה סנדי-בל.

זאבה בלגית, חכמה מיוחדת וקשישה, בדיוק כמו הבעלים שלה – צפירה יונתן. אשתו הראשונה של המשורר נתן יהונתן ז"ל, שממנו נפרדה אחרי שבנם נהרג במלחמת יוה"כ. צפירה נשארה בקיבוץ שריד שבעמק, בת למעלה מ-90, מתנסחת בחדות ובבהירות, בעברית שמתנגנת היום רק בפי אלה שנותרו מדור הנפילים בוני הארץ.

בפעם הראשונה צפירה הגיעה עם סנדי-בל כאילו לפנסיון. ביקשה להשאיר את הכלבה שבוע. עבר שבוע וצפירה חזרה. ישבה עם הכלבה במרפסת כשעה ובסופה ביקשה להשאיר אותה לשבוע נוסף. נעניתי בלי לשאול הרבה.

עוד שבוע עבר וצפירה הגיעה כמצופה. ישבה עם הכלבה כמו בפעם הקודמת, אבל הפעם כבר ביקשה להשאיר את סנדי-בל אצלנו לעוד חודש. כעבור חודש חזרה, ישבה עם סנדי-בל וכשסיימה התחילה לספר בעצב, על ה-14 השנים שסנדי-בל מלווה אותה ועד כמה היא קשורה אליה בעבותות. אבל כבר לא קל להוציא אותה לטיולים ואפילו להניח את קערת המים והאוכל על הרצפה כבר קשה.

צפירה המשיכה והתוודתה שכל הימים והשבועות שסנדי-בל שהתה אצלנו, היו למעשה מעין בדיקה שצפירה עשתה לנו. ואז לקחה נשימה עמוקה, שתקה רגע ואמרה: "אני מבקשת שסנדי-בל תישאר אתך עד יומה האחרון".

והשם חופשי..?

מכיוון שהכלבים אצלנו חופשיים ומשוחררים, כמובן…

אולם מעבר לזה, חופש הוא מוטיב מרכזי בחיינו ובפעילותינו. האפשרות להחזיק כלבים בתאים או כלובים לא עמד אצלנו אף פעם על הפרק. מלכתחילה היה ברור שהכלבים שאתנו יחיו אך ורק בתנאי חופש, כמו שכל בע"ח אמור לחיות.